Blog
W prostych słowach ...
Hajer
Hajer Wszystko co warto przeczytać
5 obserwujących 56 notek 64029 odsłon
Hajer, 15 grudnia 2016 r.

Rusza Galileo - europejski system nawigacji satelitarnej

720 1 2 A A A

Europa cały czas uzależniona jest od rozwiązań GPS z Ameryki oraz GLONASS z Rosji. To jednak ulegnie zmianie.

Już dzisiaj zostanie uruchomiony europejski system nawigacji satelitarnej Galileo, który ma zapewnić lepszą dokładność lokalizowania. Przy okazji nie będzie uzależniony od innych krajów.

W Europie do nawigacji używane są dwa rozwiązania

Pierwszym jest amerykański GPS (Global Positioning System), a drugim rosyjski GLONASS (Global Navigation Satellite System).

Niestety, w przypadku konfliktu zbrojnego Stany Zjednoczone mogłyby odciąć Europę od GPS, bo zarządza nim Departament Obrony. Już dzisiaj  Stary Kontynent uniezależni się o starszych rozwiązań i uruchomi własny system nawigacji statelitartnej.

 
 

Galileo, bo tak nazwano europejski system nawigacji od imienia słynnego astronoma z Włoch, wystartuje już dzisiaj

Składa się on z 30 satelitów, z czego 24 operacyjnych, a pozostałe 6 to zamienniki. Ma on być dokładniejszy niż GPS. Na otwartych częstotliwościach promień błędu nie przekracza 1 m, a w płatnych 10 cm.

Prace nad Galileo przeciągały się w czasie. Projekt miał kosztować 1,8 mld euro, ale pochłonął już ponad 10 mld euro. Usługa (początkowo z 18 satelitami) zostanie zainaugurowana już jutro. Jednak pełna wydajność operacyjna zostanie zapewniona dopiero w 2020 roku.

Kto będzie mógł skorzystać z Galileo?

Z informacji przekazanych przez firmę Qualcomm wynika, że właściciele smartfonów z procesorami Snapdragon 820, 652, 650, 625, 617oraz 435. Niestety, wymagają one odpowiedniej aktualizacji oprogramowania.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Uwaga! Zmieniliśmy sposób komentowania, ale nadal możesz przeczytać stare komentarze do tego wpisu.

Zobacz komentarze
NEWSY - TOP 5

O mnie

Merytorycznie, bez wulgaryzmów, bez ataków ad personam. NA TEJ STRONIE BLOKOWANI SĄ: - RASIŚCI - CHAMY I PROSTAKI (w relacjach z innymi internautami) - FANATYCY CZEGOKOLWIEK (DOWOLNA RELIGIA, PiS,KORWIN... JEŚLI ISTNIEJE COŚ TAKIEGO JAK FANATYK PO I OPOZYCJI TO TEŻ) - FASZYŚCI - HOMOFOBY - OSOBY NIEZRÓWNOWAŻONE I WYBITNIE IRYTUJĄCE. image

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Tagi

Tematy w dziale Technologie